2016 Festival

Ethnografilm2016  was held from 7pm March 29th until 11pm April 2nd, 2016

By tradition, our last film is the projectionist’s choice: this year it was The Last Farm.

Ethnografilm 2016 Official Program

 Map of Ethnografilms

Tuesday 29 March  7pm Reception 

Music by Alex Stuart

Festival Launch Program: Wednesday, March 29th 8:00pm
Wes Shrum introducing special guests and Lisa Pasold as compere for the evening
Lisa Pasold: Welcome to 3nd annual Ethnografilm
Mathieu Denis: Welcome, International Social Science Council
Matthew Harsh: Welcome, Society for Social Studies of Science
Susan Arnold: “Art for Film” program
Greg ScottJournal of Video Ethnography

Wes Shrum: Lighting of Candles to launch the festival

Screening of Geronimo (4 min)
Adrian Strong: Director, Bitter Roots
Screening of Bitter Roots (67 min)
Questions to follow.

Films by directors not in attendance are not scheduled in advance.

Tuesday 29 March  Reception for Filmmakers

Bitter Roots
Geronimo
Wednesday 30 March 11am
Milk Men: The Life and Times of Dairy Farmers
In the Shadow of Ebola
Haight Love
NEPS
It’s Complicated
1:30pm
To work is to grow. Organised Child Workers and their demands.
I Want to be Afsaneh
Finding Refuge
Easter Rock
Sigo Adelante
4pm
A Private Judgment
Unfair Game: The Politics of Poaching
Demeter’s Spring (Haaviv shell Demeter)
The Last Refuge
6:30pm
Journey to the Maggot Feeder
The Last Bonesetter: An Encounter with Don Felipe
The Place I Belong
Birthdates
Finding Beauty in the Rubble
9pm
Femen Naked War
Cuckoos’ Children
Thursday 31 March 11am
We Want You To Live-Liberia’s Fight Against Ebola
Life Is a Story (Conter sa Vie)
Scanning the End
Face to Face or Porn Star Quotidian
Weekday Love
1:30pm
Nu Guo-In the Name of the Mother
Mill Stories
Ndzou Camp
Uplands
4pm
Jiàoliàn[Coach]
A Miscellany of Families
Eye of the Storm
Exit Wounds
6:30pm
The Indian Priest
Adelante
Nation
Roxie
9pm
A Journey to Namie
Umudugudu! Rwanda 20 years on
The Roots of Evil
Taxidermy is Goodbye
Friday 1 April 11am
White House
The Diambourou: Slavery and Emancipation in Kayes – Mali
The Park in Ramallah
Orient, Lisbon
What’s in a Name
1:30pm
OME: Tales From a Vanishing Homeland
Of This Parish
What Remains
Behind the Door
Visualising the Past, Rebranding the Present IV: Bitter Coffee
4pm
One if by Land
The Shore Break
Sermon of the Serpent
The Family and the Animals
Hanging Fish
Shark Tears
Bamako Chicken
6:30pm
Pin Up! The Movie
Tasha’s Turbine
Il Taglio del Maggio – The Wedding of the Trees
The Salt Man
Of a Few Days
9pm
Evening classes in Ouagadougou
Everyday school management in rural Benin
The modernization process of Qu’ranic schools daaras in Senegal
Literacy in Fula Language in Senegal
Kandahar Journals
Saturday 2 April 11am
Loose Horses
Alban Endlos–Umda
Children of Haliya
History of Women
Thinking with the Hands
Tarboush (Travel Journal in Abu Dhabi)
The Ladies
Ritual Echoes of North Korea: The Process of an Artist
1:30pm
Urban Tides
Computing Cultures
Ayurveda
a.k.a
Matrimony
Four Keeps: Dakaake
Nomad
Rocket Wars
Queering Science with Killer Tomatoes
4pm
My Way
HISTORIAS DE BALCONES – Balcony Tales
Guardians of risk
Highland Lives
Tiyarus
Waiting for John
Projectionist Choice

 

Map of Ethnografilms

Ethnografilm 2016 Program 13 Feb

We are pleased to announce that 90% of filmmakers were in attendance.